Łzy z surowicy własnej
Łzy z surowicy własnej pacjenta
Do leczeniu chorób okulistycznych w moim laboratorium Akademia Opieki Gabinet Medycyny Regeneracyjnej wytwarzam 3 rodzaje autologicznych kropli na potrzeby chorych ze schorzeniami okulistycznymi.
- Sztuczne łzy z surowicy chorego (działanie nawilżające).
- Żel płytkowy wytworzony z osocza bogatopłytkowego PRP (Platlet Rich Plasma) gojący znaczne uszkodzenia rogówki.
- Łzy z surowicy kondycjonowanej zarówno nawilżający jak i leczące przewlekłe i ostre stany zapalne zarówno rogówki jak i spojówek, a także alternatywa dla wszelkich kropli, które wywołują podrażnienia u osób noszących soczewki kontaktowe lub mają nabyty zespół suchego oka po przeszczepie szpiku kostnego.
Żel płytkowy-właściwości:
Płytki krwi cyrkulują stale we krwiobiegu. W ścianach naczyń ulegają szybkiej aktywacji podczas uszkodzenia lub w szczególnych warunkach, by aktywnie uczestniczyć w tworzeniu skrzepu. Prześledźmy proces gojenia i naprawy tkanek na przykładzie skaleczenia palca, co zna każdy z nas. W wyniku przecięcia skóry najpierw następuje krwawienie, po kilku minutach krew krzepnie i jest to wynikiem gromadzenia się płytek w miejscu uszkodzenia i aktywacji kaskady krzepnięcia. Powstaje zwarta struktura złożona z połączonych trombiną płytek tzw „strup”, który z reguły jest bolesny. Bolesność powoduje, że oszczędzamy skaleczony palec, co także pomaga w odtworzeniu tkanek. Zgromadzone w obrębie „strupa” płytki krwi uwalniają ze swoich ziarnistości czynniki powodujące migrację do tego miejsca komórek likwidujących zapalenie i powodujące rozmnażanie komórek skóry i wytwarzanie nowego kolagenu , naprawianie uszkodzonych naczyń krwionośnych. Rezultat? Po kilku dniach sami nie wiemy, w którym miejscu palec był skaleczony, bo miejsce to jest kompletnie niewidoczne. Wszystko zostało naprawione.
Osocze bogatopłytkowe (PRP) w uszkodzeniach rogówki to nie tylko środek nawilżający, ale także dostarczający kilka istotnych substancji do regeneracji uszkodzonego nabłonka tak jak w przypadku skaleczenia. Są to: naskórkowy czynnik wzrostu (EGF), fibronektyny i cytokiny [9-11]. Podane do oka osocze bogatopłytkowego (PRP) z zawartymi w nim substancjami regeneracyjnymi ułatwia rozmnażanie się, migrację i różnicowanie komórek nabłonka. Osocze bogatopłytkowe (PRP) zawiera znacznie większe stężenie płytek krwi niż jest to we krwi obwodowej. Uzyskuje się takie wysokie stężenia przez odpowiednią preparatykę w laboratorium.
Można z powodzeniem z użyciem autologicznych kropli zawierających żel płytkowy skutecznie leczyć owrzodzenia rogówki i zespół oczny po laserowej interwencji oraz ubytki nabłonka po zakaźnym zapaleniu rogówki. Minusem takich kropli jest niewielka, ale jednak, zawartość cytrynianu sodu który po wkropleniu do oka może wywoływać pieczenie, które szybko mija, ale u osoby z ostrym stanem zapalnym może powodować dyskomfort.
Krople do oczu z surowicy kondycjonowanej
Krople do oczu z surowicy kondycjonowanej są produktem pośrednim między kroplami powstałymi po odwirowaniu krwi pobranej do probówki z aktywatorem krzepnięcia, czyli takich które tylko nawilżają, a żelem płytkowym pełnym czynników regenerujących.
Samo odwirowanie krwinek z osocza powoduje, że otrzymuje się wyłącznie surowicę z zawartymi w niej białkami, nie zawierającą, ani samych komórek krwi, ani substancji zawartych w komórkach krwi. Taka surowica jest produktem mającym w zasadzie tylko właściwości nawilżające gałkę oczną, jej własności lecznicze są niewielkie. Takie krople są najpopularniejsze, wytwarza się je w wielu ośrodkach i stosuje głównie w zespole suchego oka.
Innowacyjnym produktem leczniczym wydają się być krople z surowicy kondycjonowanej.
Proces wytwarzania tych kropli objęty jest ochroną patentową, ale bez wdawania się w szczegóły podlegające ochronie polega na co najmniej 8 godzinnej, a najlepiej 24 godzinnej inkubacji krwi pacjenta z czynnikami powodującymi pękanie komórek krwi (bez uszkodzenia krwinek czerwonych) i uwolnienie z nich wszystkich substancji stymulujących regenerację.
W procesie tym odtwarzamy tu jak gdyby proces wytworzenie skrzepu, tyle tylko ,że odbywa się to w probówce. Do krwi pacjenta nie dodajemy żadnych substancji chemicznych, jest to proces czysto mechaniczny- wytworzenia powierzchni, które dla krwinki są imitacją nabłonka i powodują mobilizację komórek zawartych we krwi do wydzielania substancji regenerujących.
Jak działają takie krople ? Mają jednocześnie silne działanie nawilżające, jak znana od dawna surowica krwi, ale mają także silne działanie przeciwzapalne, poprzez działanie substancji hamujących zapalenie uwolnionych z krwinek białych, głównie makrofagów. Mają również silne działanie przeciwbólowe, gdyż z krwinek płytkowych uwalniają się inhibitory cytokin blokujące receptory bólowe oraz mają wszystkie substancje uwolnione z płytek krwi, czyli działają tak samo jak żel płytkowy. Do stosowania tych kropli nie ma przeciwwskazań, bo nie zawierają niczego, co nie byłoby częścią organizmu pacjenta.
Opis postępowania ze sztucznymi łzami z surowicy własnej
- Łzy należy przechowywać w zamrażalniku lodówki .Okres ważności łez przechowywanych w zamrażalniku to 6 miesięcy. Jeśli łzy ulegną przypadkowemu rozmrożeniu to nie nadają się do ponownego zamrożenia.
- Łzy w pudełku są w dwóch rodzajach i są ustawione w kolejności takiej jak należy ich używać, aby efekt terapeutyczny był jak najlepszy .Używamy łez po kolei od nr 1. Każda rozmrożona porcja musi być zużyta w ciągu 12 godzin.
- Po wyjęciu z zamrażalnika jednego minimsa resztę natychmiast wstawiamy z powrotem do zamrażalnika.
- Wyjęty minims ogrzewamy w dłoniach aż do całkowitego rozmrożenia zawartości.
- Pipetkę wyjmujemy z jałowego opakowania zawsze od strony banieczki .Naciskamy banieczkę pipetki, aby pozbyć się z niej powietrza. Staramy się niczego nie dotykać końcówką pipety.
- Otwieramy pokrywkę minimsa i zanurzamy do końca pipetę i puszczamy banieczkę .Cała zawartość minimsa powinna znaleźć się w pipetce.
- Zakraplamy jedną kroplę do oka starając się go nie dotknąć i potem intensywnie.
- Pozostałą zawartość pipetki umieszczamy z powrotem w minimsie i go zamykamy.
- Umieszczamy minimsa w osobnym pojemniku i umieszczamy w lodówce (nie w zamrażalniku).Tę pozostałość zużywamy przez cały dzień zakraplając w podobny sposób, aby zużyć całą zawartość w ciągu 12 godzin.
- Pipetkę po każdym użyciu umieszczamy w jałowym opakowaniu i także trzymamy w lodówce w osobnym pojemniku.
- Po zużyciu kropli minisma i pipetkę wyrzucamy.